Hallottam az esti híradóból, hogy Szombathelyen sokan panaszkodtak az egyre erőszakosabbá váló koldusok miatt. A város vezetősége, megunván a panaszáradatot, drasztikus intézkedéshez folyamodott. Hatósági emberek alamizsna helyett egy szórólapot nyomtak minden egyes koldus kezébe. E szórólap elsősorban arra hívja fel a kéregetők figyelmét, hogy erőszakos fellépésük esetén harmincezer forintos bírsággal számolhatnak, ami az ő esetükben ugyancsak komoly összeg, súlyos büntetés; ám hogy ez elkerülhetővé váljék, hasznos tanácsokat is nyújt. A közadakozásból élőket megismerteti a kunyerálás etikájával. Én ezt valahogy így képzelem el:
Bányai Tamás jegyzetei
2010.04.29. 08:26
Kéregető kiskáté
1/ Ne csavard az adakozó karját, mert ez esetben képtelen a zsebébe nyúlni aprópénzért.
2/ Egy-egy alkalommal ne követelj száz forintnál többet, így az adakozó nagyobb bizalommal lesz irántad a jövőben.
3/ Mindig tarts magadnál elegendő váltópénzt, hogy a nagyobb címletű bankjegyekből is vissza tudj adni. Ha muszáj.
4/ Ha valakitől mégsem kapsz alamizsnát, ne szólj utána durván. Legközelebb meggondolhatja magát vagy lesz nála készpénz. Egy illetlen megjegyzéssel csak a kedvét szegnéd.
5/ Mielőtt pénzt kérsz valakitől, okvetlenül tájékoztasd az illetőt a kocka forgandóságáról. Értendő ez alatt, hogy adományát tekintse kölcsönnek, amit majd visszafizetsz neki, amikor te állsz jobban anyagilag és ő fog kéregetni.
6/ Ha igazán magas jövedelmet akarsz elérni, nem árt megtanulnod valamilyen hangszeren játszani. Nemrég egy jól ismert muzsikus ötezer forintnál is többet koldult össze alig fél óra alatt.
7/ Egyszerre nyújtsd pénzért mindkét markodat, ezzel nem csak békés szándékodat nyilvánítod ki, de ugyanazon időben két helyről is kasszírozhatsz.
8/ Lehetőleg frissen vasalt fehér ingben és öltönyben (hölgyek esetében a kiskosztüm ajánlott) állj ki a placcra. Hidd el, a megnyerő külső nagyobb bizalmat gerjeszt.
9/ A kéregetést tekintsd munkának. Munkakezdés előtt és foglalkozásod űzése közben lehetőleg kerüld el szeszes italok fogyasztását, nehogy az irritáló szag miatt téged kerüljenek el.
10/ Szerencsétlen sorsod helyett inkább arra hivatkozz, milyen hálás vagy Fortunának, amiért az embereket jótét lélekkel és könnyen nyíló bukszával áldotta meg a sors.
11/ Ne sürgesd az adakozót! Jóindulat jele, ha pénze mellé még időt is szán rád. A türelmetlenség fordított arányban áll a jószívűséggel.
12/ Mindig gondolj arra, ha netán mégis erőszakosnak bizonyulsz és ezért megbírságolnak harmincezer forintra, hogy utána sokáig kell majd túlóráznod, mert a veszteséget csak így tudod behozni.
És végül egy utolsó figyelmeztetés: a túlzottan erőszakos kéregetést csupán egy hajszál választja el a rablástól, ami nagyon ritka esetben úszható meg pénzbírsággal.
Személy szerint örömmel tapasztalom, hogy a törvény szigorával csak a legvégső esetben élnek és ehelyett hasznos tanácsokkal látják el azokat, akiknek eddig fogalmuk sem volt, miként is illik koldulni. Mint egykori nyomdász, tisztelettel adózom az ötletnek, amely még a szórólap készítőinek is munkát biztosít.
Tessék elhinni, követendő példa.
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://tarheel.blog.hu/api/trackback/id/tr461961154
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.